0 12 EYLÜL SERGİSİ EVRENSEL GAZETESİ'NDE

/ Çarşamba, Eylül 01, 2010 /

23/08/2010
Karikatür de 12 Eylülle hesaplaşıyor
Emine Uyar
İzmir Saat Kulesi Karikatürcüler Grubu, Homur Mizah Dergisi ve Devrimci 78’liler Federasyonu’nun ortaklaşa...
İzmir Saat Kulesi Karikatürcüler Grubu, Homur Mizah Dergisi ve Devrimci 78’liler Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği, “Besleyenler ve Beslenenler” isimli karikatür sergisi 12 Eylülün 30. yılında, 30 farklı yerde açılacak.
Bütün sanat dalları gibi karikatür ve mizah da 12 Eylül 1980 askeri darbesinin şiddetinden ve baskısından nasibini aldı. Homur Dergisi’ni çıkaran karikatürist Canol Kocagöz, Karikatürcüler Derneği’nin 12 Eylül 1980’den önce yapılan bir genel kurulunda, tüm karikatürcülerin, çizdikleri basın yayın kuruluşlarında ülkücüler ve kontrgerilla ile ilgili karikatür çizilmesinin tavsiye kararı olarak alındığını anlatıyor. Bu teşhir faaliyetini hayata geçiren çizerlerin kaba kuvvet ve şiddete karşı amansız bir mücadeleye girdiğini anlatan Kocagöz, dünyanın en çok satan mizah dergileri arasında bulunan Gırgır’da yer alan karikatürlerin faşist çetelerin maskelerinin düşmesine büyük ölçüde yardımcı olduğunu belirtiyor. Bu tavır nedeniyle karikatüristler saldırı, tehdit, yaralama hatta ölümle karşılaşırlar. Bu dönemde Milliyet Gazetesi Çizeri Bedri Koraman silahlı suikaste uğrar, silah ateş almadığı için kurtulur. Gırgır ve Politika Çizeri İbrahim Güngör öldürülür.
25 YIL SONRA GÜNIŞIĞINA ÇIKAN ÇİZGİLER
Bu dönemlerin bir başka anısı da Canol Kocagöz’ün başına gelenlerdir. DİSK’e bağlı Maden-İş Sendikası’nın MESS’e (Madeni Eşya Sanayicileri Sendikası) karşı yürüttüğü büyük grevden sonra sendikanın eğitim dairesi ile birlikte, her işçinin anlayabileceği bir eğitim cep kitabı hazırlanır. Kitabın hazırlanıp baskıya girdiği günler 12 Eylül 1980 askeri darbesinin tüm ilericilerin üzerine kabus gibi çöktüğü günlere denk gelir. Kocagöz’ün sendikada bulunan yüzden fazla karikatürü ve desen çalışması yok olur. Baskı hazırlığındaki cep kitabı ise darbe ve sonrasında uzun yıllar, işçi semtlerindeki bitmemiş inşaatlarda, gecekondularda saklandıktan sonra, hazırlanışından 25 yıl sonra saklandığı yerden çıkartılarak gazetemiz Evrensel’de, “Çizgilerle İnsanlık Tarihi” ismi ile yayınlanır.
“Besleyenler ve Beslenenler” sergisi fikri, geçen yıl yine Devrimci 78’lilerin bir etkinliği olan 12 Eylül karikatürleri sergisine dayanıyor. Saat Kulesi Karikatürcüler Grubu Üyesi Mustafa Yıldız, bu yıl 12 Eylülün 30. yılı olması nedeniyle çok daha görkemli bir etkinlik hedeflediklerini belirtiyor. Böylece geçen yıldan kararı alınan serginin duyurusu bütün karikatürcülere deklare edilmiş. Mustafa Yıldız, serginin aslında Türkiye karikatürcülerinin sergisi olduğunu dile getiriyor. “Geçen ayın sonuna kadar verilen süre içinde 51 karikatürcü 200’e yakın eserini gönderdi. Bunların içinden 70 tanesini seçtik. Daha fazlası karikatür sergisi açısından sıkıcı olabilirdi” diyor Yıldız. Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi’nde açılması planlanan sergi 1 Eylül ile 15 Eylül arası açık kalacak.
KARİKATÜRLER KİTAP OLACAK
Karikatür sergisinin yanında başka sergiler ve film gösterimleri de olacağını belirten Yıldız, serginin bir de kitabının oluşturulduğu bilgisini veriyor. Kitapta sergi için gönderilen karikatürlere ek olarak Eflatun Nuri, Turhan Selçuk, Oğuz Aral, Yalçın Çetin gibi 12 Eylül dönemi ve öncesinde yaşamış, çizdiklerinin bedelini bir şekilde ödemiş ustaların da eserleri ile birlikte toplamda 120 karikatür yer alacak ve sergi süresince dağıtımı yapılacak. Yıldız, kitapla sergiyi kalıcı hale getirebilmeyi hedeflediklerini belirtiyor.
Sergide, 1978 yılında ülkücüler tarafından genç yaşında katledilen Karikatürist İbrahim Güngör’e ait bir karikatür de yer alacak. Güngör, kaçırıldığında karikatürleri de yanındadır ve büyük olasılıkla öldürülmesine bu çizgiler sebep olmuştur. Güngör, Davutpaşa’da bulunan Atatürk Öğrenci Yurdu’nun arkasında battaniyeye sarılı olarak bulunur.
Serginin ilginç yanlarından birisi de o dönemi yaşamamış olan genç karikatüristlerin de eserlerinin bulunması. 18 yaşındaki Çizer Çiğdem Demir’in Erdal Eren’e ilişkin olan karikatürü gibi.
Gençlerin yanı sıra o dönemi yaşamış usta karikatürcüler de yer alıyor sergide örneğin Semih Poroy ...
Sergi, İzmir, İstanbul, Ankara’nın yanı sıra, Kars, Samsun, Karaman, Çanakkale, Kuşadası gibi 30 ayrı il ve ilçede açılacak. Yıldız, 12 Eylülün 30. yılında 30 ayrı yerde, aynı anda sergiyi açarak çok sayıda insana ulaşmayı istediklerini belirtiyor.
Son olarak referanduma ilişkin görüşünü sorduğumuz, Yıldız, “Tabii ki hayır. Her karikatürcünün hayır diye çizgileriyle bağırması gerekiyor bence. 12 Eylülde olması da manidar referandumun” diyor.
(İzmir/EVRENSEL)

Kaynak:http://www.evrensel.net/haber.php?haber_id=74102


0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © 2011 Çiğdem Demir, All rights reserved
Design by DZignine. Powered by Blogger