0 KARİKATÜR ALBÜMLERİ NEDEN GELMİYOR?

/ Çarşamba, Ağustos 24, 2011 /

Bu iki karikatürü KYÖD SANAT ÖDÜLLERİ Karikatür 2010 için çizmiştim. Daha sonra gelen bir maille ismimi Jüri Özel Ödülü alanlarda görmüştüm. Ödül nedir  bilmiyorum. Yarışma sonrası bana bu kurumdan bu davetiye mailinden başka hiçbirşey gelmedi.Yarışmada ödül alan diğer arkadaşlarımı da durumu sorduğum da aynı cevabı aldım. Fakat benim dikkat çekmek istediğim konu karikatür albümleriyle ilgili. Yarışmanın şartnamesinde:
 diye bir ibare var. Fakat hala elime ulaşan bir karikatür albümü olmadı. KYÖD 'e yarışmanın karikatür albümünün çıkıp çıkmadığını öğrenmek için attığım maile de cevap gelmedi. 

Bu yarışma böyle bir durumun yaşandığı ilk yarışma değil. Birçok  -hem ulusal hem uluslararası-  karikatür yarışması sonrası kimi yarışmaların sonuçlarından bile haberdar olamıyoruz bırakın katılım belgesi ya da albümün gelmesini. Karikatür sitelerinde de yarışma da ödül alıp ödülü gelmeyen karikatüristlerin "çığlıklarını" görebiliyoruz.


Kimi karikatür yarışması organizasyonlarında, karikatür albümleri tüm katılanlara, kimi zaman da çalışmaları sergilenmeye değer bulunan çizerlere gönderiliyor. Ben yarışma sonrası oluşturulan karikatür albümlerini çok önemsiyorum. Çünkü genç bir çizer olarak katıldığım yarışmalardan gelen karikatür albümleriyle kendimi yetiştirmeye çalışıyorum. Karikatür albümleri, karikatür sanatının ders kitaplarıdır hanımlar ve beyler. Bu nedenle bu yarışma organizayonlarında görev alan , yarışmlara katılan herkes bu konuda duyarlı ve bu konunun takipçisi olmalıdır diye düşünüyorum.
Yarışmayı düzenleyen organizasyonlar kimi zaman bazı mali engellerle karşılaşıyor ve bu durumu aştıktan sonra karikatür albümlerini basacaklarını düşünüyorum fakat bu kurumlar bunu gidermek yerine  bol ödüllü yeni bir yarışma düzenliyor.

Kimse bir yarışma düzenleyip o kadar ödül dağıttıktan sonra bir çizere bir karikatür albümünü çok görmemelidir.

Çiğdem Demir

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © 2011 Çiğdem Demir, All rights reserved
Design by DZignine. Powered by Blogger