2 ÇİZDİĞİM KARİKATÜR BAŞKALARININMIŞ DA HABERİM YOKMUŞ (!)

/ Pazar, Ocak 01, 2012 /


Tanıdıklarım aracılığıyla öğrendim ki bu karikatürüm sosyal medyada ve birçok  internet sitesinde  epey bir ilgi toplamış. Beğenenler de var "ecdadımıza ne demiş" deyip küfredenler de. 

Karikatürü paylaşan çoğu sayfa ve internet sitesi karikatürden "© 2011 ÇİĞDEM DEMİR www.cigdemdemir.org" yazısını çıkartmış. Fakat şöyle tuhaf bir durum vardı: bazı sitelerde gördüm ki imzamı da karikatürden silmişler ve de kimileri, karikatür kendi çalışmalarıymış  gibi karikatüre kendi isimlerini yazmışlar.

Bir de şöyle bir durum gördüm; karikatürün fıkra hali. Karikatürün fıkraya çevrilmiş olması durumundan şüphelendim. Fakat bu konuda elimde bir geçerli kanıt olmadığı için kimseyi zor durumda bırakmak istemiyorum. Sonuçta bir espri farklı birçok kişi tarafından üretilebilir. Özellikle karikatür sanatında  "similarities" olarak adlandırdığımız bu durumun  örnekleriyle çoğu kez karşılaşıyoruz. Çizerlerin intihal mi yaptığı yoksa bu durumun bir tesadüf mü olduğu uzunca süre tartışılıyor, ödüller iptal edilebiliyor. 

Hatta ben de geçen gün böyle bir suçlamayla karşılaştım. Emirhan isimli bir blogger kullanıcısı, Penguen dergisinin amatör sayfasında yayınlanan bu karikatürümden dolayı beni özgün olmamakla itham etti. Çalışmamdaki espri, Selçuk Erdem' in  bu karikatürüne benziyordu. Bu durum bir tesadüften kaynaklanıyordu. Böyle bir karikatürün çizilmiş olduğunu bilsem asla çizmezdim. Çoğu zaman çizerler olarak aklımıza gelen esprilerin hepsini çizemiyoruz zaten çünkü daha önceden çizilmiş olduklarını görüyoruz ve etik olarak yapmamız gerekeni yapıyoruz, onu çizmiyoruz!

Fakat üsttede belirttiğim gibi  bazı kişi veya kişiler yapmamaları gereken birşeyler yapıyorlar. Bir çalışmanın sahibini yok sayıp o çalışmayı kendilerine mal etmeye çalışıyorlar. Kendi karikatürümü bir başkasının çalışması olarak gördüğüm ya da imzamın silinmiş olduğu birkaç facebook sayfası ve internet sitesi şöyle:

Bu sitede karikatürün üstünde -doğru okuyabildiysem- İbrahim Özsoy yazıyor.

 Bu sitede karikatürün üstünde Kaan isimli birinin ismi var.

Burada imza silinmiş ve bir kaç yer de tuhaflık var karikatürde.

Burada da imza silinmiş, imzanın silinmiş olduğu da  bir o kadar belli oluyor ve sitenin ismi yazılmış.
Şu an bu kişileri bu şekilde ifşa ederek  birçok çizerin de yaşadığı bu durumdan sizleri haberdar etmek istedim.

 

Bu kişilerin tam olarak niyetleri nedir bilmiyorum ama şöyle bir kaç cümlem var onlar için: karikatür çizerken  bir rant sağlama amacım yok, kimseye kendimi kanıtlamaya da ihtiyacım yok, bu nedenle bu sanatı  onurlu bir şekilde yapmaya çalışıyorum. Bu nedenle bu kişilere öğüdüm hayatta ne yaparsanız yapın lütfen biraz onurlu olun! Photoshopun sunduğu nimetler sizleri yoldan çıkartmasın.2 yorum:

Adsız on: 23 Haziran 2012 22:26 dedi ki...

0 yorum diyo yorum yazmadan geçemezdim. gerçekten bu tarz şeylere bnde sinir oluyourm özellikle bobiler.org taki paylaşımları facebookta imzalar silinmiş çalınmış şekilde görünce montenin sahibinden çok sinirleniyorum. bu arada işlerin harika.

{ cıgdem demır } on: 26 Haziran 2012 18:12 dedi ki...

Merhaba,hassasiyetiniz için teşekkür ederim. Evet, bobilerde çok fazla kişinin çalışması birçok yerde isimsiz ya da "başkalarının isimleriyle"( maalesef) yayınlanıyor.
Güzel sözleriniz için de çok teşekkür ederim.

Yorum Gönder

 
Copyright © 2011 Çiğdem Demir, All rights reserved
Design by DZignine. Powered by Blogger