0 Bak Beyim Sana İki Çift Lafım Var

/ Pazar, Temmuz 28, 2013 /
    "Bak beyim sana iki çift lafım var", bir afiş projesidir. Bu proje, TRT 1' de yayınlanan bir iftar programına konuk olan tasavvuf düşünürü ve avukat Ömer Tuğrul İnançer' in hamilelik ve hamile kadınlar hakkında sarf ettiği sözler üzerine bir fikir olarak doğmuş (ve çoğu afiş bizzat kendisine "seslenmektedir") ve kadınların, çocukların, lgbt bireylerin, hayvanların ve diğer tüm ötekilerin, ezilenlerin yaşamlarını konu edinerek devam edecektir. 

Ömer Tuğrul İnançer, katıldığı programda:


“Hamileliği davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez. Her şeyden önce estetik değildir. 7-8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır. Sonra akşamüstü çıkarlar. Şimdi ise maşallah, kanatlısı kanatsızı televizyonlarda uçuşuyor. Ayıptır ayıp. Bunun adı realizm değildir. Bunun adı terbiyesizliktir”

"Hamile hanımlara, çok ileri derecede olanlara, doğumdan evvel işyerlerinde bile kanunla izin veriliyor. Sadece sağlık nedeniyle mi bu izin veriliyor zannediyorsunuz ? Hamile kadınının yaşama zorluğu var, bir bebek taşıyor. Saygı duyulması gerekir. Kanunda bile doğumdan önce anne adayına, evinde otursun diye izin veriliyor. Sokakta gezsin diye değil. 'Ben evlendim, hamile kaldım...' Tamam iyi ettin de...Bunlar böyle karnını salına salına yürümenin gereği olarak gösterilemez. Görüntü estetik değil, hala da aynı şeyi söylüyorum. Niye anlamıyorsunuz? Bunlar muhterem şeylerdir. Muhterem şeyler saygı duyulacak şekilde saklanır."


Dinçer, muhterem şeylerin saygı duyulacak şekilde saklanması gerektiğinden bahsediyor ve kadınlara muhteremsin diyerek güzel sözler söyleyip saklanmasını tembihliyor. Yani,  "ben senü sevdiğüm içün saklarum" , "herşey sevgimdeni saygımdan" diyor. Tıpkı kadın cinayetlerindeki katiller savunması gibi bir beyanda bulunuyor: "Sevdiğim için öldürdüm". O zaman:


SEVGİNİZ BATSIN!

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Copyright © 2011 Çiğdem Demir, All rights reserved
Design by DZignine. Powered by Blogger